کلاه سفید در سوریهکلاه سفیدها یعنی چه

کلاه سفیدها به چه معناست (هکرهای کلاه سفید)
امروز هکر ها را بر اساس نوع عملکردشان می توان به سه گروه تقسیم کرد

هکر کلاه سیاه که مجرم و متخلف هستند
هکر کلاه سفید که هکرهای با اخلاق هستند که برای امنیت افراد و شبکه ها فعالیت می کنند
هکر کلاه خاکستری که هنوز نمی داند از مهارت خود برای کارهای اخلاقی استفاده کند و یا کارهای مجرمانه و اغلب هردوی آنها را انجام می دهد

هکرهای کلاه سفید آسیب پذیری های یک شبکه و سیستم محافظت شده را شناسایی می کنند و با پوشش این آسیب پذیری ها اجازه دسترسی هکرهای کلاه سیاه را به آن شبکه ها و سیستم ها نمی دهند. اگرچه روشهایی که هکر کلاه سفید و کلاه سیاه استفاده می کنند مشابه می باشد ولی دلایل هر کدام از انجام این عملیات کاملا متفاوت است. هکر اخلاقی توسط یک فرد یا سازمان استخدام می شود تا با اجازه سازمان تهدیدات احتمالی شبکه آنها را شناسایی کرده و برای آنها راه حل ارائه دهد. آنها از مهارت های خود برای منافع اجتماع استفاده می کنند.

به هکرهای کلاه سفید هکر با اخلاق نیز گفته می شود که با وجود توانایی برای تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه از استعدادهای خود برای منافع کل اجتماع استفاده می کند.

انگیزه اصلی هکرهای کلاه سفید را می توان دریافت به موقع حقوق دانست بنابراین خیلی جای تعجب ندارد که آنها تمام درآمد خود را صرف خرید کامپیوترهای شخصی گران قیمت کنند که برای بازی های آنلاین از آنها استفاده کنند. اغلب تا زمانیکه درآمد مناسبی برای این امور داشته باشند تصمیم به تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه را نمی گیرند.

نکته قابل توجه این است که برخی از هکرهای کلاه سفید هکرهای تحصیل کرده یا آکادمیک هستند. آنها صنعت گران کامپیوتری هستند که علاقه چندانی به حفاظت از سیستم ها و شبکه ندارند. آنها بیشتر به ساخت نرم افزارهای هوشمندانه با ظاهری زیبا می پردازند. آنها بیشتر به سمت ارتقای سیستم ها توسط روشهای خلاقانه می روند. آنها گاهی مهندسین کامپیوتری هستند که به صورت جدی با سازمان ها همکاری می کنند و روشهای جدید کامپیوتری را ابداع می کنند.
یشتر تفاوت میان انواع هکرها، در روش‌های کشف آسیب‌پذیری است. هکرهای کلاه سفید، سیستم‌ها و شبکه‌ها را به درخواست کارفرمای خود یا با اجازه صریح و روشن، به منظور تعیین راه‌های ایمن‌سازی سیستم و شبکه در برابر هکرها مورد حمله قرار می‌دهد؛ در حالی که هکرهای کلاه سیاه به هر سیستم یا شبکه‌ای به منظور کشف و دسترسی به اطلاعات حساس یا شخصی حمله می‌کنند. هکرهای کلاه خاکستری به طور کلی دارای مهارت و قصد هکرهای کلاه سفید هستند، اما به هر سیستم یا شبکه‌ای بدون اجازه حمله و نفوذ می‌کنند.
منابع:
cysec-co.com

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *