شناسه خبر : 12796
  پرینتخانه » عربی مدارس (متن و ترجمه) 2342 بازدید | ارسال توسط :

دانلود رایگان کتاب عربی نهم

دانلود رایگان کتاب عربی نهم عربی نهم کتاب عربی نهم را به صورت رایگان از اینجا دانلود کنید — دستور زبان صفت (و موصوف) و مضاف (و مضافٌ‌الیه: تعلق یک چیز به چیز دیگر که هر دو اسم باشند) در زبان عربی مشابه زبان انگلیسی و البته گاهی زبان فارسی تاجیکی است یعنی صفت پیش […]

دانلود رایگان کتاب عربی نهم

دانلود رایگان کتاب عربی نهم

عربی نهم
کتاب عربی نهم را به صورت رایگان از اینجا دانلود کنید


دستور زبان

صفت (و موصوف) و مضاف (و مضافٌ‌الیه: تعلق یک چیز به چیز دیگر که هر دو اسم باشند) در زبان عربی مشابه زبان انگلیسی و البته گاهی زبان فارسی تاجیکی است یعنی صفت پیش از موصوف (البته در زبان انگلیسی از یک حرف اس اضافه نیز استفاده می‌شود) بر عکس زبان فارسی. صرف فعل در زبان عربی دو نوع ثلاثی و رباعی دارد برای افعالی مانند ذهب و زلزل که هر یک به دو دسته صرف ساده ماضی و مضارع و صرف مزید (موارد خاص مانند امر کردن مطاوعه) ماضی و مضارع تقسیم می‌شود. همچنین باب‌های (وزن‌های) خاصی مانند باب مکان سَجَدَ (مَفعِل:مسجد) و باب زمان نیز دارد. افعال برخی صحیح و برخی معتل (دارای حروف صدادار عله الف، ی یا و) هستند و بر اساس اینکه محل حرف عله در کجای واژه فعل باشد معتل العین یا معتل الام خوانده می‌شود مانند قول و صرف این‌گونه افعال زمانی که دو حرف صدادار کنار هم بیایند متفاوت است مثلاً قال به جای قَوَلَ و بسته به شرایط ممکن است کسره و حرف عله به حرف صدادار ی و فتحه و حرف عله به حرف صدادار آ و ضمه به او تبدیل شوند و گاهی حرف عله ساکن شود یا حذف شود مانند وجد و یجد یا تجعید.

در نظام آموزشی ایران به دلیل ارائه نشدن (ترجمه نشدن) مفهوم باب‌های ثلاثی مزید به زبان فارسی و تعریف آن‌ها با عبارات عربی طی دهه ۱۳۸۰ شمسی بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستان افت زیادی در درس زبان عربی داشتند یا از آن بیزار شدند.

 

| منبع خبر : دفتر تألیف
برچسب ها
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.