آیا عبارت پارس کردن سگ برای توهین به ایرانیان است و اشاره به قوم پارس دارد؟

پارس کردن سگ توهین به ایران واق واق سگ یا پارس کردن سگ ؟ جواب یک شایعه : عبارت پارس کردن سگ برای توهین به ایرانیان است.

این روزها ایمیل زیر متأسفانه در حال انتشار است:

لطفا جهت آگاهی دوستان واحترام به کلمه پارس که همان فارس است, به دوستان فارسی زبان خود اعلام نمایید که سگ واق واق می‌کند نه پارس . این ضربه‌ای بود که از تازیان خورده‌ایم که می‌خواستند ما پارسیان را خرد وکوچک کنند که این لقب را
به پارسیان دادند.

اما پاسخ:

پارس‌کردن سگ با کلمه ی «پاس» و نگهبانی هم ریشه است، نه با «پارسوماش» که نام کهن این قوم است. نمی‌دانم کجای لغت‌نامه‌ی دهخدا نوشته که قوم پارس یعنی قومی که واق واق می‌کنند! بهتر بود پیش از اعلام این کشفیات کشکی، سری به فرهنگ ریشه شناسی زبان فارسی (تألیف دکتر حسن‌دوست، چاپ فرهنگستان زبان) می‌زدند.

واژه ی پارس به معنی صدای سگ درست نیست .تلفظ درست این واژه به معنی صدای سگ ” پاس ” است که به نادرستی پارس آمده و جا افتاده است . وظیفه ی سگ پاسداری و پاسبانی است  و پاس کار اوست .
سگ پاس می کند یعنی با صدایش دارد پاسبانی می کند . امروزه کردها( مثلاً کردهای فهلوی یا فَیلی ) درست تلفظ می کنند و پارس نمی گویند . ئه و سه گه فره پاس ئه کا . یعنی آن سگ خیلی پاس می کند .

زبان کردی همانندیهای بسیار زیادی به پهلوی باستان دارد .

حتی واق واق و عوعو را ما اشتباه می نویسیم . عوعو با عین درست نیست . مگر کلمه ای عربی است که با عین می نویسیم و واق واق نیز به صورت واغ واغ درست است . چون قاف در عربی و ترکی است و کلمات فارسی اصیل با قاف نیستند . به زبان دیگر هر چه کلمه دارای قاف در فارسی است یا عربی است مانند قاسم ، مقسم ، تقسیم ، منقسم مقسوم علیه ، قسمه  و یا ترکی و مغولی است . مانند دوقلو، آقا ، قالپاق ، قاراشمیش ، قره قروت . البته قوری روسی است و کلمات فارسی قهرمان و قند و قباد نیز در اصل کهرمان و کواذ و کند بوده اند که تحت تأثیر عربی با قاف نوشته شده اند و در اصطلاح معرّب هستند.

پارس کردن سگ و توهین به قوم ایرانی

پارس کردن سگ توهین به ایران آیا عبارت پارس کردن سگ جهت تحقیر ایرانیان
پارس کردن سگ توهین به ایران
راه اندازی سایت به زبان عربی

شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

2 دیدگاه برای «آیا عبارت پارس کردن سگ برای توهین به ایرانیان است و اشاره به قوم پارس دارد؟»

 • اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ در t ۱۹:۵۷
  Permalink

  مقالتون کاملا مزخرف بود و متاسفم که از حسن دوست که مزخرفترین تالیف کننده هست اسم بردید جای تاسف داره اینقد دروغ در افکار عمومی جای دادین

  پاسخ دادن
 • شهریور ۱۹, ۱۳۹۷ در t ۲۳:۰۷
  Permalink

  بله پاس درسته. ما بختیاری ها هم میگیم پاس سگ و خیلی جالبه که اگر کسی کرد یا لر باشه و به زبان و گویش خودش صحبت کنه فارسها چپ چپ نگاهش میکنن!

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *