خانه / گوناگون / اطلاعات عمومی / منظور از تیک سوم در فضای مجازی

منظور از تیک سوم در فضای مجازی

منظور از تیک سوم در فضای مجازی

تیک سوم چیست

این اصطلاح را اخیرا در فضای مجازی زیاد می شنویم
تیک سوم در مورد امنیت در فضای مجازی است و اینکه این احتمال وجود دارد که در برخی پیام رسان ها نفر سومی علاوه بر پیام دهنده و پیام گیرنده، پیام ها را کنترل می کند.
به عبارت دیگر رصد پیام در فضای مجازی توسط شخص ثالث را تیک سوم می نامند و این مسأله ضربه زیادی به پیام رسان ها وارد می کند و عمدتا پیام رسان های داخلی متهم به این مسأله هستند که با توجه به قوانین موجود در کشور این مسأله بسیار بعید به نظر می رسد و بیشتر به شایعه نزدیک است.
اما درباره این که آیا افرادی می­توانند به محتوای پیام­ها دسترسی داشته باشند یا نه باید عرض کنم که این مورد یک ضابطه مشخصی دارد. یک قانون تحت عنوان اصل ۲۵ در قانون اساسی معروف به «قانون شنود» موجود است. در کشور قضات انگشت­شماری هستند که اختیار دارند راجع به این مسئله حکم صادر کنند که معروفند به قاضی­های اصل ۲۵. با وجود این قانون، آیین­نامه قوه قضاییه و فتوای مقام معظم رهبری به جرئت می­توان گفت که مشکل قانونی برای این موضوع وجود ندارد و هرگونه دسترسی به حریم شخصی افراد صرفا با دستورات قضایی خاص مربوطه ممکن است.

بنده یاد ندارم در بیسفون چنین اتفاقی افتاده باشد و حقیقتا خیلی اتفاق استثنایی و خاصی می­باشد.
در همایش تیک سوم مدیران اجرایی پیامرسان‌های سروش و بیسفون حضور داشتند. مدیر اجرایی سروش درباره حفظ حریم خصوصی کاربران گفت: اعتماد، کل سرمایه یک اپلیکیشن پیام­رسانی است. درنتیجه ما هیچ وقت به خاطر یک دسترسی غیرمجاز، اعتماد کل کاربرانمان را از بین نمی­بریم، حتی یک دسترسی غیرمجاز باعث می­شود کل اعتماد از بین برود.
اعتماد، کل سرمایه یک اپلیکیشن پیام­رسانی است. درنتیجه ما هیچ وقت به خاطر یک دسترسی غیرمجاز، اعتماد کل کاربرانمان را از بین نمی­بریم، حتی یک دسترسی غیرمجاز باعث می­شود کل اعتماد از بین برود. شما دیدید سر فیسبوک با آن همه قدرت تبلیغاتی و رسانه­‌ای گسترده به خاطر دسترسی‌­های غیرمجاز چه بلایی آمد. تمام دنیا علیهش گارد گرفتند. با گذشت زمان وقتی مردم می­بینند که ادعاهای دسترسی و هک واقعیت ندارد کم کم این اعتماد شکل می­گیرد، ولی واقعیت امروز این است که فعلا هجمه­‌های رسانه­ای سنگینی علیه سروش وجود دارد.
منابع:
عیار آنلاین

درباره ی شرکت گردشگری سلامت ناسار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *