صادرات کالا به عراقآشنایی با بازارهای صادراتی عراق

بازار عراق فرصتی استثنایی برای بازرگانان ایران است : دبیرکل میز کشور عراق در سازمان توسعه تجارت گفت: اکنون بازار عراق یک فرصت استثنایی و تکرار نشدنی برای بازرگانان و صادرکنندگان ایران و توسعه صادرات کشورمان است.
ابراهیم رضازاده در سمینار آموزشی آشنایی با بازار عراق که با فعالان بخش صادرات استان فارس برگزار شد بیان کرد: فضای حضور تجار و صادرکنندگان ایران در بازار عراق فراهم است و صادرکنندگان باید از این فرصت برای توسعه صادرات و حضور پایدار در بازار این کشور بخوبی استفاده کنند.
مرکز ترجمه عربی ناسار
وی با بیان اینکه هم اینک ایران رقیب جدی در بازار عراق ندارد افزود: بعد از جنگ داعش در عراق، دیدگاه مردم این کشور در خصوص کشور ما بسیار تغییر پیدا کرده لذا این فرصت برای افزایش تعاملات اقتصادی بین دو کشور باید استفاده شود.
رضازاده اظهارداشت:تجار ما باید هرگونه فعالیت اقتصادی خود را از طریق سفارت در کشور عراق دنبال کنند.
وی ادامه داد: کشور ایران و عراق به لحاظ مذهب شباهت هایی دارند که این مهم و تعیین کننده برای حضور موفق و پایدار بازرگانان ایران در بازار این کشور است و بر اساس بررسی های ما مشکل خاصی برای ورود بازرگانان ایرانی به بازار کشور عراق وجود ندارد.
او عنوان داشت: تجار ما باید برای ورود به بازار کشور عراق به مواردی از جمله مشخص بودن حوزه فعالیت، نوع فعالیت، انتخاب کانال معرفی و تبلیغات، تعیین حجم و میزان توانایی برای معرفی خود با اعلام به طرف تجاری، آماده کردن موارد تبلیغاتی، معرفی به اتاق های مرتبط در عراق و آماده کردن قراردادهای مورد نیاز دقت کنند.
رایزن سابق ایران درعراق افزود: توزیع و فروش کالا یک مسئله مهم برای موفقیت در بازار عراق است به طوری که در آن بازار روش های توزیع مویرگی(بین مردم) وجود دارد و تجار و بازرگانان برای موفقیت در بازار عراق باید به بدنه مردمی این کشور نفوذ کنند.
رضازاده با بیان اینکه تبلیعات یکی از اصول مهم و موثر در حضور پایدار در بازار کشور عراق است گفت: یکی از ضعف های بزرگ تجار ایرانی در بازار کشور عراق عدم توجه به تبلیغات است که اگر به این مهم توجه شود تا دو برابر می تواند در فروش کالاها موثر باشد.
وی اظهارداشت: مشارکت در نمایشگاه های تخصصی در شهرهای بغداد- اربیل و بصره، همراهی با هیات های بازاریابی اعزامی به عراق، دعوت از هیات های عراقی برای بازدید از کارخانه ها و مراکز تولیدی در ایران و مذاکره رودررو، تبلیغ آگهی در روزنامه های عراقی، تماس با تجار و تولیدکنندگان عراقی و معرفی محصولات خود از راهکارهای ورود به بازار این کشور است.
او با اشاره به وجود امنیت لازم برای انجام فعالیت اقتصادی در کشور عراق اضافه کرد: وجود داعش در کشور عراق موجب آسیب هایی برای صادرات و بازرگانان ایرانی شد در حالی که داعش تنها در چهار استان عراق حضور داشت و مابقی استان ها مشکلی وجود نداشت.
رضازاده عنوان داشت: درحال حاضر زمینه فعالیت در تمام بخش ها به جز خدمات فنی و مهندسی با کشور عراق فراهم است و استان هایی مانند بغداد، بصره، واسط، نجف، کربلا فرصت های مناسب و بدون خطر برای حضور بازرگانان ایرانی است.
رضازاده با بیان اینکه تنها چهار استان عراق شامل تکریت، موصل، کرکوک و دیاله برای حضور فعالان اقتصادی و ایرانی ها توصیه نمی شود و مابقی کشور عراق در امنیت کامل است گفت: زمینه برای انجام کشت فراسرزمینی نیز در کشور عراق بسیار مطلوب است.
او با اشاره به برخی از سخنان در خصوص نبود قوانین مشخص صادراتی در عراق افزود: در کشور عراق قوانین مشخصی در زمینه صادرات وجود دارد که در کنار این قوانین، راه های جانبی نیز موجود است که برخی از واردکنندگان و صادرکنندگان آن راه ها را برای انجام فعالیت های خود انتخاب می کنند.
همچنین عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: اتاق شیراز با هدف شناسایی و آسیب شناسی بازارهای هدف، شناسایی و رفع چالش های صادرکنندگان و تسهیل امور تجارت برای بازرگانان و تجار استان نشست ها و همایش های تخصصی را در خصوص کشورهای هدف صادرات استان برگزار می کند.
یلدا راهدار بیان کرد: با برگزاری این نشست های تخصصی به دنبال ارائه راه حل و راهکار مناسب برای صادرات بهتر و بیشتر به کشورهای هدف صادرکنندگان و تجار استان هستیم.
وی با بیان اینکه عراق یکی از بازارهای صادراتی بازرگانان فارس است افزود: آسیب شناسی و رفع مشکلات صادرات به عراق از نشست های تخصصی اتاق شیراز است که با استقبال خوب فعالان اقتصادی استان برگزار شده است.
راهدار اظهارداشت: در حال حاضر بازرگانان و تجار ایران برای حضور در بازار کشور عراق با مشکلاتی از جمله وجود قوانین نامشخص، مدیریت فدرالی، تعرفه های متفاوت در مرزهای مختلف، عدم تردد کامیون های حمل بار ایرانی، افزایش قیمت تمام شده محصولات ایرانی، پیچیدگی ها و قواعد خاص سیستم توزیع و فروش، صادرات خام محصولات کشاورزی و عدم انطباق استانداردها با کالاهای ایرانی روبرو هستند.
او اضافه کرد: رسالت اتاق های بازرگانی تسهیل در امور صادرات و فعالان این بخش است که برنامه های ما در اتاق شیراز با رویکرد تسهیل گری صادرات تدوین و دنبال می شود.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *