آیا ضرب المثل خود را به کوچه علی چپ زد توهین به حضرت علی (ع) استآیا ضرب المثل خود را به کوچه علی چپ زد توهین به حضرت علی (ع) است

معنای کوچه علی چپ آیا این ضرب المثل توهین به حضرت علی است ؟

آیا ضرب المثل خود را به کوچه علی چپ زد توهین به حضرت علی است

این ضرب المثل هیچ توهینی به امام علی یا سایر معصومین نیست و ربطی به امام علی ندارد. ادامه مطلب را به دقت بخوانید.
معنای کوچه علی چپ

علی چپ
در برخی سایت ها آمده است که استفاده از ضرب المثل خود را به کوچه علی چپ زد صحیح نیست و این ضرب المثل توهین به حضرت علی علیه السلام است

اما حقیقت ماجرا چیست؟

زمانی که میخواییم از زیر کاری در بریم یا شرایطی رو به نفع خودمون تغییر بدیم اصطلاحا میگیم خودمو زدم به کوچه ی علی چپ! در واقع *نه علی چپی* وجود داره و *نه کوچه ای* بنام این شخص.

در موسیقی اصیل ایرانی در برخی از دستگاه های آن مثل  همایون و نوا و شور وشاید دیگر دستگاه ها گوشه ای داریم بنام « ابول چپ » که نوازنده ها و خواننده ها هنگام *مدولاسیون* یا مرکب نوازی یا مرکب خوانی از طریق این گوشه میتونند دستگاه رو عوض کنن و مثلا از نوا به همایون برسند و بین موسقی دانان قدیمی این مصطلح بود،که مثلا فلانی زد به گوشه ابولچپ *و دستگاه را عوض* کرد.

ولی به تدریج گوشه ابوال چپ تبدیل به کوچه علی چپ شد *بدون اینکه کسی بدونه واقعا ماجرا چیه؟*

لغت نامه دهخدا
علی چپ . [ ع َ چ َ ] (ص مرکب ، اِ مرکب ) از این نام مراد شخص معینی نیست و از آن تعبیری مثلی مراد دارند.
– خود را به کوچه ٔ علی چپ زدن ؛ در تداول عامه برای جلب نفعی یا احتراز از زیانی تجاهل کردن . نمودن که از موضوع بکلی بی خبر است .

فرهنگ فارسی معین

(چِ) (اِمصغ .) کوی ، محل عبور و مرور. ؛ خود رابه ~ی علی چپ زدن کنایه از: خود را به نادانی و نشنیدن و بیراهه زدن

وقتی که در یکی ازمهمترین خیابان های ایذه ،می بینید روی یک تابلو نوشته شده است˝کوچه علی چپ ˝ چه حسی به شما دست خواهد داد؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران،اما وقتی حدود ۱۰۰متر از میدان ولایت به سمت میدان سپاه حرکت می کنی به یک کوچه می رسی ،ناگهان یک تابلوی بزرگ آبی رنگ چنان به ذوقت میزند و تعجبت را بر می انگیزد که کنترل فرمان اتومبیلت را ازدست می دهی !”کوچه علی چپ ” کلمات سفید رنگی هستند که تابلوی آبی رنگ را مزین نموده اند!!

چندبار این کلمه را زیر لب زمزمه می کنی ،ابتدا خنده ات می گیرد اما وقتی به صف اتومیبل های پشت سرت که مانند تو توقف کرده اند و بدون اینکه “بوقی” بزنند که راه را بازکنی و یک ترافیک خودساخته را ترتیب داده اند تازه متوجه می شوی که آنها هم مانند من هم می خندند و مهمتر از همه گریه هم می کنند از این کج سلیقه گی.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

3 thoughts on “معنای کوچه علی چپ آیا این ضرب المثل توهین به حضرت علی است ؟”
  1. درباره موضوع کوچه علی چپ هیچ منظور خاصی تصور نمی شود؟بلاخره ضربالمثل قدیمی نسل به نسل از نسلی به نسلی دیگر منتقل و بین مردم رواج یافته؟مثل ضربالمثل علی مانده وعوضش

  2. چرا نمی گن عمر چپ میگن علی چپ،مگه علی از زیر کاردر می رفت…؟!!!اینم یکی از حقه های دشمنان علی(ع)هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *