کفش آکسفورد چه نوع کفشی است ؟کفش آکسفورد چه نوع کفشی است ؟

کفش آکسفورد چه نوع کفشی است ؟

نوعی کفش کلاسیک با ظاهری رسمی، زیبا و بسیار جذاب. کفش‌های آکسفورد در هر رنگی موجود هستند، اما رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای، متداول ترند. به طور معمول هر چقدر طراحی کفش براق‌تر باشد (و همچنین اگر به رنگ مشکی باشد) رسمی‌تر خواهد بود. از سوی دیگر، آکسفورد‌هایی که ساختار سنگین‌تر و زمخت‌تری دارند، به میزان کمتری رسمی هستند. کفش‌های آکسفورد را با شلوارهای مردانه، و نه شلوار‌های جین بپوشید.
کفش آکسفورد به کفش‌هایی می‌گویند که عموما با بند کفش شناخته می‌شوند. یعنی سوراخ‌هایی برای بند کفش روی آن تعبیه شده‌است و بندها بسته می‌شوند و گره آن در زیر دهانه کفش مخفی می‌شود. در گذشته کفش آکسفورد کفش رسمی آقایان محسوب می‌شد اما امروزه به اشکال مختلفی درآمده‌است از جمله به شکل کفش‌های کتانی و حتی کفش‌های پاشنه‌دار زنانه. هر کفشی که ویژگی گفته شده کفش آکسفورد را داشته باشد، در دسته‌بندی آکسفورد قرار می‌گیرد.
تاریخچه

آکسفورد از اسکاتلند و ایرلند آمده و در گذشته Balmorals گفته می‌شد (این نام از قلعه بالمورال در اسکاتلند گرفته شده). تا قرن‌ها کفش آقایان بوت بوده‌است تا اینکه کفش آکسفورد که نیم‌بوت به حساب می‌آمد از دانشگاه آکسفورد سر برآورد.

در واقع آکسفوردی‌ها در واکنش به بوت‌های سفت و ناراحت مردانه که در آن زمان رایج بود، این کفش‌ها را درست کردند. این کفش‌ها در دو طرف چاک دارد که پوشیدن آنها را راحتتر می‌کند در حالی که با بوت‌های سفت به سختی می‌شد در محوطه دانشگاه پرسه زد. به مرور زمان درز دو طرف کفش جای خود را به بند کفش داد و در نهایت شکل امروزی که بند کفش در رویه کفش قرار دارد. پاشنه کفش کمتر شده‌است و دهانه کفش نیز کوتاهتر شده‌است طوری که قوزک پا را نشان می‌دهد. در واقع این شکل امروزی کفش‌های آکسفورد است.

امروزه کفش‌های آکسفورد انتخاب اول بسیاری از آقایان شده‌است و بوت به کفش مخصوص برخی فعالیت‌ها چون اسب‌سواری تبدیل شده‌است. در حالی که آکسفورد برای همه روزها و فعالیت‌ها مناسب و قابل استفاده است و از زمانی که تولید شده تاکنون همیشه مد بوده.

کفش آکسفورد چه نوع کفشی است ؟

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *