عرب خوشتیپعرب بگوییم یا اعراب

عرب ها یا اعراب ؟ چرا کلمه اعراب غلط است ؟

بسیاری از افراد برای اشاره به قوم عرب ( مردم کشورهای عربی) از کلمه اعراب استفاده می کنند، یعنی این کلمه را به عنوان جمع کلمه عرب به کار می برند
عرب = اعراب
اما این کلمه در زبان عربی به این شکل جمع بسته نمی شود و بهتر است اگر می خواهیم کلمه عرب را جمع ببندیم از کلمه عرب ها استفاده کنیم.
اعراب به عرب های بیابان نشینی گفته می شده است که زندگی کوچ نشینی داشته اند
مراد از عرب اکنون ساکنان شبه جزیرهٔ عربستان، بیشتر مردم عراق و سوریه، جنوب ترکیه، اهالی عرب ایران، اهالی عرب فلسطین، لبنان و اردن، سرزمین‌های شمالی قارۀ آفریقا یعنی کشورهای مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مراکش، صحرا، موریتانی، و بخش‌هایی از سرزمین‌های جنوبی‌تر آن است. پیش از اسلام قبایل عرب در عربستان سکونت داشتند و مردم عراق و سرزمین شام و دیگر کشورهای کنونی عربی، ملت‌های آشوری و کلدانی و قبطی بودند که اصالت آنان سامی بوده با اعراب هم ریشه و هم تقریباً هم زبان بودند. واژه عرب برابر بوده‌است با بدو یا بادیه و آب خستِ عرب بنام عربه نامیده می‌شد.در ادبیات فارسی معاصر و سده‌های پسین واژهٔ اَعراب را به عنوان جمع عرب به کار می‌برند. اما واژهٔ اعراب که جمع اَعرابیّ است در عربی اسم جنس است و چمِ «عرب‌های بادیه‌نشین» می‌دهد که در متون فارسی کلاسیک نیز در همین چم به کار رفته‌است.

آیا به کار بردن کلمه تازی برای عرب ها جهت تحقیر عرب هاست

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *