خواص بکراییبکرین - بکرایی - میوه

بکرایی چیست ؟ بکرین

بکرایی یا بکرین میوه ای از دیار داراب

مردم شهرستان داراب از دیرباز این میوه پر خاصیت را شناخته و حتی در منازل خود آنرا پرورش داده اند.این میوه در داراب به نام بَکرین شناخته می شود و طرفداران زیادی دارد.

آشنایی با بکرایی و خواص ضد سرطانی آن
ریشه، دانه و میوه بکرایی ارزش درمانی دارد

دانستنیهای علمی : Aglemarmebs اغلب متعلق است به خانواده سداب و در هند ایران پاکستان، بنگلادش دیده شده است. این گیاه در هند بصورت سنتی بعنوان دارویی و غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات ظاهری : بکرایی در ختچه ای در سایز متوسط است. خاردار و دارای برگ های مرکز نسبتاً دراز به طول۵ سانتی متر برگچه های آن ظاهر بیضوی نوک تیز نازک دارند. گل های آن دارای مشخصات کلی انواع Citvus ها و به رنگ سفید مایل به به سبزاست. منشا اصلی آن در هند بوده است . در جنوب ایران نیز وجود دارد میوه اش مدور به رنگ خاکستری گوشت دار و دارای طعم شیرین است. پوست بسیار سفتی دارد بسیار خوشبو و طعم مطبوع دارد.

شرایط محیط رشد: بکرایی در شرایط جنگلی خشک در دامنه ها یا شیب های شمالی یافت می شود. نواحی مرکزی هند و جنوب نپال خوب رشد می کند. در رنج وسیعی از شرایط خاکی رشد خواهد داشت و مقاومت خوبی به شرایط غرقابی دارد. به تغییرات دمایی نیز بسیار مقاوم می باشد. برای تولید میوه به گذراندن فصل خشک نیاز دارد. برای نگهداری به کود یا تغذیه زیادی نیاز ندارد و با حداقل های آبیاری و تغذیه ای می تواند به رشد خود ادامه دهد. اما بهترین رشد را در خاک غنی و زهکشی خوب خواهد داشت.

همچنین بخوانید:  برداشت میوه بکرایی در ارم دشتستان آغاز شد

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی: مطالعات بر روی میوه بکرایی نشان داد روغن های ضروری آن بر علیه ۲۱ نوع باکتری موثر می باشد. در تحقیقی اثر کنسانتره آب میوه بکرایی بر روی میزان گلوکز، کلسترول، تری گلیسرید، کرآتینین و فعالیت آنزیم سرم خون موش های صحرایی دیابتی اثرات کاهنده کنسانتره بکرایی بر میزان قند و چربی خون در موش های دیابتی مشاهده گردید. ریشه، دانه و میوه آن ارزش درمانی دارد . مغز آن شامل ترکیبات فعال از جمله کارتنوئید ، فنولیک ، آلکالوئید ، ترپنوئید است که علیه بیماری های مزمن استفاده می شوند. شامل ویتامین های C,A ، ویتامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین است . همچنین برای درمان انگل های روده استفاده می شود. با کسب نتایج مطلوب و فراهم بودن شرایط تولید تجاری می توان از عصاره این میوه برای درمان انواع عفونت های میکروبی قارچی و به عنوان نگهدارنده غذایی و موثر در جلوگیری از سرطان و پیری زودرس استفاده نمود.

 نحوه تکثیر گیاه:

بکرایی عموما بوسیله بذر تکثیر می یابد در حالیکه در محیط حفاظت شده کشت گردد و نشای آن به مزرعه انتقال یابد. گیاهچه هایی که از بذر حاصل می شوند تنوع زیادی در بافت، سایز و کیفیت از خود نشان می دهند. در این میوه خوابانید هوایی و نیز قلمه ریشه نیز برای تکثیر کابرد دارد. . در زمین اصلی بین درخت ها ۶ تا ۹ متر فاصله گذاشته شود.

داراب آنلاین: مردم شهرستان داراب از دیرباز این میوه پر خاصیت را شناخته و حتی در منازل خود آنرا پرورش داده اند.این میوه در داراب به نام بَکرین شناخته می شود و طرفداران زیادی دارد.

درختچه ای است خاردار و دارای برگ های نسبتاً دراز به طول حدود پنج سانتیمتر و برگچه های آن ظاهر بیضوی نوک تیز نازک دارند.بکرایی (Aegle marmelos) متعلق است به خانواده سداب و در هند، ایران، پاکستان و بنگلادش دیده شده است.این گیاه در هند به صورت سنتی به عنوان دارو و غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد.بکرایی در ختچه‌ای در اندازه متوسط است.

مردم شهرستان داراب از دیرباز این میوه  پر خاصیت را شناخته و حتی در منازل خود آنرا پرورش داده اند.این میوه در داراب به نام بَکرین شناخته می شود و طرفداران زیادی دارد.

در چند سال اخیر مواد گیاهی به عنوان منابع معتبر برای درمان بیماری های گوناگون و بیشتر از ۲۵ درصد از داروهای پیشرفته گیاهی است و داروهای گیاهی بی خطرتر از شیمیایی می باشند. Aglemarmebs اغلب متعلق است به خانواده Rutaceae و در هند، ایران، پاکستان، بنگلادش دیده شده و ریشه دانه میوه و … آن ارزش درمانی دارد.

بَکرین پوست بسیار سفتی دارد و بسیار خوشبو و دارای طعمی مطبوع است.

بکرین - بکرایی - میوه

مغز آن شامل ترکیبات فعال از جمله: کارتنوئید ، فنولیک ، آلکالوئید ، ترپنوئید است که علیه بیماری های مزمن استفاده می شوند.

ویتامین های موجود در آن شامل: ویتامین های C,A ، ریبوفلاوین ، نیاسین P,Ca می باشند.همچنین از آن برای درمان انگل های روده نیز مورد استفاده می شود.

با کسب نتایج مطلوب و فراهم بودن شرایط تولید تجاری می توان از عصاره این میوه برای درمان انواع عفونت های میکروبی قارچی و به عنوان نگهدارنده غذایی و موثر در جلوگیری از سرطان و پیری زودرس استفاده نمود.

بکرایی در لغت نامه دهخدا

لغت نامه دهخدا

بکرایی . [ ب َ ] (اِ) بکراهی . بکرهی . نام میوه ایست میان نارنج و لیمو لیکن از نارنج کوچکتر و از لیمو بزرگتر میباشد و شیرین هم هست و آن در ولایت ایگ و شبانکاره بسیار است . (برهان ). هزوارش بکرا پهلوی ترک بمعنی گیاهان و میوه ٔ شیرین تره میوه ٔ شبیه به لیموی شیرین و تلخ مزه . (ناظم الاطباء) (از رشیدی ) (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). بمعنی بکروی است . (جهانگیری ). توسرخ . (فرهنگ فارسی معین ).نام میوه ایست میانه ٔ نارنج و لیموشیرین است در فارس خاصه در ولایت ایگ که ایج معرب آنست و شبانکاره که ولایتی است معروف ، بسیار بهم رسد و آن را بکرهی نیز گویند. (انجمن آرا) (آنندراج ) (از سروری ) (از رشیدی ).

بکرایی چیست ؟ بکرین

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

9 thoughts on “بکرایی یا بکرین میوه ای از دیار داراب”
  1. پوست بکرایی اصلا سفت نیست که نوشتید پوست بسیار سفتی دارد جایی که من زندگی میکنم به وفور یافت میشه و پوستش به راحتی جدا میشه و سفت نیست

      1. این متنی که گذاشته اید کپی از سایت دیگری هست که گفته پوست بکرایی سفت هست، چون منظورش این میوه بکرایی که شما می گویید نیست، بلکه میوه ای دیگر هست.

  2. مطلب در باره بکرایی که از ویکی پدیا کپی پیست کرده اید کاملا غلط است! بکرونی که از خانواده سداب است میوه دیگریست که با بکرایی که از خانواده مرکبات است فرق دارد!!
    عکس میوه ای که گذاشته اید بکرایی مرکبات است ولی عکس درخت مربوط به بکرون از خانواده سدر و سداب است و کاملاً با هم متفاوتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *