بو دادن تخمه خربزهبو دادن تخمه خربزه

بو دادن تخمه خربزه

تخمه طالبی یا خربزه تکه های لزجی داره که به راحتی کنده نمیشن ابتدا تخمه ها را توی یک  شیشه میریزیم و درش را میبندیم یک روز تا یک روز و نیم وقت میبره تا کمی حالت ترشیدگی پیدا کنه و این تکه های لزج از تخمه جدا بشن .

همچنین بخوانید : بو دادن تخمه آفتابگردان

بعد تخمه ها را توی یک آبکش میریزیم و زیر آب سرد حسابی میشوئیم و تکه های لزج را برمیداریم .

تخمه ها را بعد از شستن میتونیم به اندازه کافی نمک بپاشیم و بذاریم خشک بشه یا بدون نمک خشکشون کنیم .

الان تخمه ها آماده هستند که بو داده بشن .اونها را توی یک ماهیتابه میریزیم باید حرارت کم باشه چون این تخمه خیلی زود پوستش میسوزه مرتب باید به هم بخوره بعد از مدتی شروع می کنه به صدای تق تق که با هر صدا یکی از تخمه ها سرشون باز میشه .وقتی رنگشون به صورت زیر در اومدآماده هستند.یکی از تخمه ها را امتحان می کنیم که خاطر جمع بشیم مغز اون خام نیست .

اگر ابتدای کار که تخمه ها خیس بودن نمک بهشون زدین که دیگه نمک نمیخوان و کار ما تمام هست .
ولی اگر بدون نمک خشک شدن نصف استکان آب را با یک قاشق غذاخوری یا مرباخوری نمک (نسبت به حجم تخمه باید در نظر بگیرین که نمک چقدر باشه که شور نشه) و یک قاشق مرباخوری لیمو ترش مخلوط می کنیم و روی تخمه ها میریزیم و مخلوط می کنیم یکیش را می چشیم اگر کم نمک بود باز نمک اضافه می کنیم خب مسلما دوباره تخمه ها خیس میشن دوباره با حرارت ملایم هم میزنیم تا این خیسی از بین بره و تخمه خشک بشه .

بو دادن تخمه خربزه
بو دادن تخمه خربزه

خواص تخمه خربزه

مغز خربزه بو داده طبیعت گرم داشته و دارای چربی، پروتئین، آهن، ویتامین «ای» و فیبر می باشد. تخمه خربزه بو داده ادرار آور، نرم کننده و افزایش دهنده میل جنسی می باشد و برای سرفه ها و درد سینه و حلق و تب های شدید مفید است. تخمه خربزه از بروز کم خونی های گوناگونی جلوگیری کرده و دارای خاصیت آنتی اکسیدان می باشد.

نکته های مهم :

*تخمه طالبی و خربزه را نباید قاطی کرد چون پوست تخمه خربزه خیلی سفته و مدت زمان بیشتری برای بو داده شدن لازم داره .

* اگر خواسته باشید تخمه ی شما مزه دار هم باشد میتوانید به مخلوط آب و نمک و زردچوبه مقداری آب نارنج یا آب لیمو یا آب غوره اضافه کنید.

* بعد از پخت چنانچه احساس کردید نمک آن زیاد است سریع آن را در پارچه ای نخی ریخته و بصورت ماساژ عمل کنید , اینگونه نمک اضافی به پارچه چسبیده و بهتر از قبل خواهد شد

* بهترین روش نگهداری بعد از پخت , برای جلوگیری از نم دار شدن تخمه ها :
وقتی خنک شد آن را داخل یک پارچه نخی ریخته و در پلاستیک گذاشته یا بعداز خنک شدن آن را در ظرفی ریخته که بعد از هر بار مصرف بتوانیددرب آنرا خوب بسته تا هوا به آن نرسد.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *