ضرب المثل نه قم خوبه نه کاشونمقاله عربی - تحقیق عربی بررسی تطبیقی خرد در "شاهنامه" و "الأدب الصغیر و الأدب الکبیر"

ضرب المثل نه قم خوبه نه کاشون : ضرب المثل نه قم خوبه نه کاشون لعنت به هر دوتاشون
این ضرب المثل به چه معناست و چرا استفاده می شود
اشاره مزاح گونه به بعضی از خصلت های نه چندان خوب مردم این دو شهر(و صد البته که در همه جا آدم های خوب و بد وجود دارند)

به هر حال پیشنهاد می کنم از ضرب المثل های تفرقه افکنانه استفاده نکنیم. در مورد ریشه این ضرب المثل مطلبی ذکر شده که در ادامه نقل خواهم کرد:
«نه قم خوبه نه کاشون، لعنت به هر دوتاشون» مربوط به دوره ‏ای است که مردم همه شهرها سنّی بودند جز این دو شهر که شیعه بودند و آنها که سنّی بودند تا اسم قم و کاشان را می‏بردند هر دو را لعن می‏کردند چون قم و کاشان از قدیم الایام دارالمؤمنین و دارالشیعه بوده. ایشان می‏گفت این مضمون و متلکی که راجع به این دو شهر می‏گویند به اعتبار این است که همه جای دیگر سنّی بودند و اینها شیعه بودند و سنّیها به شیعه‏ها فحش می‏دادند.
کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت، ۹۰ کیلومتری قم و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع است.]

کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و مشهور به دارالمومنین است. این شهر دارای ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. کاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. عده‌ای از مورخین کاشان را با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان می‌دانند.]

جاذبه‌های گردشگری و اقلیم این شهر که دارای دو منطقه کوهستانی و کویریست آن را به یکی از سکونت گاه‌های مهم در ایران بدل ساخته‌است و آداب و رسوم گلاب‌گیری و قالیشویی از مراسم سنتی این شهر است که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

ضرب المثل نه قم خوبه نه کاشون

العلاج فی إیران
منابع:
آینه
کتابخانه استاد مطهری

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *