عرفان در عربی و فارسیعرفان در عربی و فارسی

عرفان در عربی و فارسی : مفاهیم والای عرفانی در زبان فارسی بهتر از عربی منتقل می‌شود

عرفان در عربی و فارسی

رئیس بنیاد ایران شناسی تاکید کرد که مفاهیم والای عرفانی در زبان فارسی بهتر از زبان عربی منتقل می‌شود.

به گزارش خبرگار مهر، آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای رئیس بنیاد ایران شناسی در آیین افتتاحیه سومین گردهمایی موسسات فعال در آموزش زبان فارسی در جهان که صبح امروز دوشنبه ۲۰ دی ماه در محل این بنیاد آغاز به کار کرد، در ابتدای سخنانش با تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بنده بیش از ۶۰ سال با ایشان سابقه رفاقت و همکاری داشته‌ام و تا اوایل انقلاب با ایشان همسنگر بوده‌ام. بعد از آن هم در هشت سال در مجلس در کنار ایشان بودم و همه ما می‌دانیم که ایشان در جوانی چه سختی هایی کشیده‌اند، خدا ایشان را رحمت کند و من این ضایعه را به جامعه سیاسی و علمی کشور تسلیت می‌گویم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت مسئله زبان که انسان را از سایر موجودات متمایز کرده است، گفت: از طریق زبان است که فرهنگ‌ها ساخته شده و اگر زبان نبود، ما نمی‌توانستیم این فرهنگ‌ها را ایجاد کنیم. نکته دیگر این است که زبان می‌تواند به انسان این توان را بدهد که تکالیف معنوی و غیرمادی خود را بیان و آنها را برای دیگران معنا کند.

آیت‌الله خامنه‌ای افزود: زبان نقش بسیار مهمی در پیوند انسان با اجتماع دارد و بیشترین ارزش یک زبان در انتقال مفاهیم و معنویات به دیگران است که اگر این جهان‌بینی‌ها غیرمادی باشد، ارزش آن بالاتر است.

رئیس بنیاد ایران شناسی انتقال مفاهیم بلند عرفانی را از دیگر مزایای والای زبان عنوان کرد و یادآور شد: اگرچه عرفان‌های والایی مانند آثار محی‌الدین عربی در زبان عربی منتقل شده‌اند، اما آن لطافتی که انتقال آنها در زبان فارسی داشته است، در زبان اصلی وجود نداشته است.

در این مراسم همچنین قدرت‌الله علیزاده معاون بین الملل بنیاد ایران‌شناسی در سخنانی آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی را لازم و ملزوم همدیگر خواند و ضرورت همکاری نهادها و موسسه های فعال در هر دو حوزه را یادآور شد و گفت: به همین خاطر پیشنهاد میزبانی از سومین گردهمایی موسسه‌های آموزش زبان فارسی در جهان، توسط بنیاد ایران شناسی مطرح شد که خوشبختانه با آن موافقت شد.

معاون بین الملل بنیاد ایران شناسی همچنین گفت: این بنیاد در دوره مسئولیت آیت الله سیدمحمد خامنه ای فعالیت های بخش بین الملل خود را تقویت کرده و در این حوزه هماهنگی هایی را با نهادهای همسو ایجاد کرده است.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *