زبان اسپانیاییزبان اسپانیایی

تأثیر زبان عربی بر زبان اسپانیایی

تأثیر زبان عربی در اسپانیایی یکی از فرایندهای تاریخی شکل‌گیری فرهنگ و زبان اسپانیایی است چنان‌که مسلمان َعرب و بربر در شبه‌جزیرهٔ ایبری نزدیک به هشت قرن زندگی کردند لذا اجتناب ناپذیر است که تأثیر زیادی بر روی زبان‌های بومی آنجا گذاشته‌اند که کاستیل یکی از این زبان‌ها بود که پس از پیشرف زبانی تبدیل به اسپانیایی معاصر می‌شود. بسیاری از واژگان اسپانیایی ریشه عربی دارد. که گستردهٔ آن ربع کل واژگان اسپانیایی را دربر می‌گیرد. با توجه به موارد ذکر شده می‌توان گفت انتشار مصطلحات عربی در زبان اسپانیایی که تاکنون ادامه دارد بیانگر میزان تأثیر عنصر عربی اسلامی است که تمدن اسلامی امندلس برجا گذاشت.

تأثیر پذیرفتن اسپانیایی از عربی قابله ملاحظه بوده‌است، به‌ویژه در سطح واژه‌نامه‌ای که دلیل آن به سکونت اعراب در جنوب شبه‌جزیره ایبری بازمی‌گردد که حدود هشت قرن از ۷۱۱ تا اخراج موریسکوها در ۱۶۰۹ ادامه داشت. تأثیر پذیرفتن از عربی در جنوب و شرق اسپانیا که امروزه با نام اندلس شناخته می‌شود بیشتر بوده زیرا که این مناطق شاهد تأسیس امارت قرطبه و پیش از آن نیز تحت سلطهٔ خلافت بی‌امیه در اندلس و ملوک الطوائف بوده‌است.

دلیل گسترهٔ زبان عربی در اسپانیایی به رونق این زبان در اندلس و برخی دیگر از شهرستان‌های اسپانیا در طی ۷۸۱ سال بر می‌گردد که با فتح اندلس در سال ۹۲هـ برابر با ۷۱۱ (میلادی)م آغاز شد و تا بعد از سقوط این شهر در ۸۹۷هـ برابر با ۱۴۹۲ ادامه یافت. مسلمانان در شبه‌جزیرهٔ ایبری تمدن جدیدی را تأسیس کردند که مایهٔ رونق علم و فن بود؛ و در عرصه‌های کشاورزی صنعت و معماری روش‌های جدیدی استفاده کردند به نحوی که دانشجویانی را از تمام نقاط اروپا برای کسب علم به سوی خود جذب می‌کرد.


زبان اسپانیایی (دربارهٔ این پرونده español راهنما·اطلاعات)، یا کاستیلی زبانی از خانوادهٔ زبان‌های رومی و یکی از پُرگویشورترین زبان‌های جهان است. طی آمار سال ۲۰۱۴ میلادی زبان اسپانیایی با ۴۷۰ میلیون نفر گویشور به عنوان زبان مادری، دومین زبان پرتکلم جهان است بعد از زبان چینی است. بزرگترین کشور اسپانیایی زبان از لحاظ تعداد گویشوران کشور مکزیک می‌باشد.

در سال ۱۹۹۹، اسپانیایی زبان مادری ۳۵۸ میلیون نفر و مجموعاً ۴۱۷ میلیون گویشور بوده‌است. در حال حاضر این ارقام به ۴۰۰ و ۵۰۰ میلیون نفر افزایش یافته‌اند. در ایالات متحده آمریکا حدود ۱۶ درصد جمعیت به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند و زبان اسپانیایی زبان دوم کشور است.
زبان اسپانیایی کاستیلی در اواخر قرن سوم پیش از میلاد توسط رومی‌ها وارد شبه جزیره ایبری شد؛ و پس از مدتی بیشتر زبان‌های بومی آن منطقه مانند باسکی را کنار زد. این زبان از گروه رومی زبان‌های ایتالیک یا لاتین می‌باشد و از اسپانیا و از طریق سیاست‌های استعماری پادشاهی اسپانیا در قرون وسطی و مناطق تحت سلطهٔ اسپانیا مانند آمریکای لاتین و برخی نقاط قاره آفریقا و آسیا کشیده شد. نخستین رمان شناخته شده در جهان را دن کیشوت می‌دانند که اثر یک اسپانیایی بنام سروانتس در قرون وسطی می‌باشد. این زبان مدت‌ها تحت فشار زبان عربی بسر می‌برد و واژگان بیشماری را از زبان عربی پذیرفته‌است.

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *