خواص زهک (آغوز) اولین شیری که پس از زایمان دوشیده می شودخواص زهک (آغوز) اولین شیری که پس از زایمان دوشیده می شود

خواص زهک (آغوز)
زهک .
شیر زنان و شیر حیوانات نوزاییده باشد و آن را آغوز و فله نیز گویند و عربان لِباء خوانند.
از: «زه » + «ک »، پسوند نسبت  . (حاشیه ٔ برهان چ معین ). لباء. فله . ماک . آغوز. فرشه . (یادداشت بخط

مرحوم دهخدا) :
کشک دارو زهک زرداب لبن جغرات ماست
چربه شیر و زبده مسکه دوغ کردی بارخر.
آغوز یک ماده حیات بخش است،مواد غذایی تولید شده از پستانداران مادرکه تامین خوراک وحمایت از سیستم ایمنی موجودتازه متولد شده را بر عهده داردو محتوی پروتئین های لاکتوفرین،موادمعدنی ،ویتامین ها ،آنزیم ها و فاکتورهای مهم رشد می باشد

درمجموع سیستم ایمنی را ارتقاء می بخشد .این مواد مغذی همچنین تحریک کننده رشد سلول و تجدید قوا وارتقاء سلامتی حیوان نیز می باشد.

در دوره زندگی،تولید فاکتورهای رشد و ایمنی که در مبارزه با بیماری والتهاب وارد شده   بافت ها به ما کمک می کند کاهش می یابد.آغوز منبع غذایی با لقوه در میان مواد غذایی  حیاتی است .

کلستروم یا آغوز مجموعه ای از مکمل های بدست آمده از گاو می باشد .گاو یک اهداء کننده مشترک  آغوز بین پستا نداران می باشد که برای بیشتر آن ها قابل استفاده می باشد.

فا کتورهای رشد وایمنی در آغوزگاو همانند ساختار های مولکولی در آغوز انسان است.

گاو هیچ گونه  از فاکتورهای رشد وحمایت کننده ایمنی را مانند انسان از جفت دریافت نمیکند و همه آن ها را باید از آغوز دریافت کند گاوهای شیری می توانند شش گالن و حتی بیشتر آغوز تولید نمایندواین بدان معناست که نیاز گوساله های تازه متولد شده زیاد است . آغوز به طور متوازن جمع آوری و در فرآیندهای دقیق برای تولید مکمل پودر می شود.

منافع مکمل آغوز:

نزدیک شدن آلودگی و بیماریهای تضعیف کننده  مقدم یا همراه کاهش فاکتورهای سیستم ایمنی است .آغوز دارای فاکتورهای قوی است  که عملکرد سیستم ایمنی را به شکل مناسب بر می گرداند و به  ارتقاء فعالیت و توازن در فعالیت بیش از اندازه ی  آن کمک می کند .

درمبارزه با ویروسها، باکتریها ،آلرژنها ،سمها و مخمرها به بدن کمک می کند  آغوز همچنین فلور میکروبی روده  را متوازن و از هضم مناسب حمایت می کند .

نقش آغوز در برابر فاکتورهای مخالف رشد:

آغوز قابلیت استفاده از چربی را افزایش می دهد. سوختن چربی  سوخت مناسبی برای  بافت ماهیچه ای فراهم می کند  و در ایجاد و حفظ انعطاف ماهیچه ها کمک می کند . آغوز توانایی بالقوه ای در حمایت از رشد سلول طبیعی و بازسازی بافت دارد  .ممکن است  به سلامتی بعد از سوختگی ،بریدگی و خراشیدگی  شتاب دهد  و جلوی آلودگی    را بگیرد.به سلامتی رشد استخوان ،بافتهای همبند ،پوست ،ماهیچه و بافت عصبی و به بازسازی RNA DNA  و کمک  می کند و همچنین قند خون ،گلوکز و سطوح شیمیایی مغز(سروتنین و دوپامین ) را متوازن میکند.

بهترین شکل مصرف آغوز کپسول و پودر است ،برای تقویت ایمنی کپسولها مسیرهای  هضم را مهیا می کند  . طریقه مصرف دو تا چهار کپسول، دوبار در روز در یک لیوان پر آب در حالیکه معده خالیست می باشد . مصرف آغوز در ناشتا و میان روز بهترین نتیجه را دارد .

مصرف پودر آغوز همچنین ممکن است  برای بدن سازان و سایر کسانیکه احتیاج به مصرف زیاد آن دارند  مفید  و مورد نیاز باشد .بیشتر ورزشکاران بدنساز آغوز را در مقدار ۲۰-۵ گرم و یا بیشتر در روز مصرف می کنند(برای افزایش حجم بدن  وارتقاء رشد ماهیچه  آغوز بهتر است ۴۵-۳۰ دقیقه قبل از کار مصرف شود ).

پودر  می تواند با آب مخلوط شود و یا در نوشابه   مثل آب پرتقال و مواد غذایی نظیر ماست مخلوط شود . آغوز می تواند به صورت موضعی با مخلوط کردن آب استریل نمک دار مصرف شود و یک تاَ ثیر موضعی در کمک به شفای سوختگی ،بریدگی و خراشیدگی و جراحت دهانی داشته باشد.
خواص زهک ( آغوز )

حیوانات دست آموز:

سگها ، گربه ها   و اسبها نیز ممکن است بهبود سلامتی ناشی از آغوز را نشان دهند. به ویژه حیوانات مسن در این مورد عملکرد بهتری دارند.سعی کنید کلستروم را به صورت پودر در غذای حیوانات دست آموز بریزیدکه معمولاَ یک سوم قاشق چایخوری به ازای هر ۲۵ پوند از وزن بدن توصیه می شود. حتماَ باید در آب شرب پاک تهیه شود  و همچنین باید  طعم  و مزه دلخواه داشته باشد. درگله های گاو اصول علمی رژیمی برای  افزایش  کیفیت آغوز طراحی می شود  .

بر خلاف  بیشتر آغوزهایی  که از گله های  منطقه    sub-tropical climate    (مثل نیوزیلند) تولید می شود  آغوز گاوهای  پرورش یافته  در زمستانهای بلند  و خشن باید پر محتوا  و قوی  و غنی از ایمنو گلوبولینها و فاکتورهای رشد برای زنده  نگهداشتن  گوساله ها یشان باشد.

علاوه بر این  اغوز گاوهایی که  در مراتع  تغذیه می کنند  ممکن است محتوی مواد غذایی غنی نباشندکه در آغوز  گاوهایی که به طور  علمی  با رژیم خاص و غنی  تغذیه شده اند  وجود داشته باشد. بیشتر چراگاهها  خالی از مواد غذایی ضروری و مواد معدنی هستند.آغوز فقط از گاوهای شیری که سالمند  و با رژیمی تغذیه شده اند  که غنی از عناصر غذایی ضروری نیست به انهایی که  با تکیه  بر تغذیه  از مرتع  تغذیه می شوند ،تولید می شود  چرا که به غذای انسان منتقل می شود.

آغوز در ۱۲ ساعت اولیه  پس از زایمان بدست می آید . در بیش از ۱۲ ساعت بسیاری از فاکتورهای رشد کاهش می یابد.آغوز به فرم پودر  پاک یا کپسول  گیاهی پاک آماده می شود که حاوی رطوبت  پائینی بوده و امکان استفاده از تولید تازه را ممکن می سازد . آغوز  بدون زیان و مکمل غذایی  موثری است . در کنار تاَثیراتش چیز خلافی مغایر با اشارات قبلی  شناخته نشده  است.

خواص زهک (آغوز) اولین شیری که پس از زایمان دوشیده می شود – شیر زهک

مترجم: جواد علیزاده

منبع:journal of dairy science
خواص زهک ( آغوز )

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *