بتابی دارابی - گریپ فروت

بتابی چه میوه ای است

خواص بتابی دارابی – خواص گریپ فروت

داراب آنلاین: دارابی در درمان کم اشتهایی، اختلالات مفصلی و عفونت‌های ریوی، تشنج، بندآمدن ادرار، سوءهاضمه، سرماخوردگی و زخم‌های عفونی، کمبود قند و مواد حیاتی، خارش، بواسیر و خونریزی آن موثر است.عصاره هسته گرپ فروت خواص دارویی قوی دارد.

بُتابی:BOTÂBI: دارابی:

نوعی میوه که اصل و نسب آن به شهرستان داراب در جنوب شرق استان فارس باز می گردد.بتابی شبیه ترنج اندکی بزرگتر است که حالت کروی آن بیشتر است.بتابی، بطابی، بتاوی و بطاوی نیز گفته و نوشته شده است.

بُتابی را در زبان لاتین به نام گریپ فروت( Grape Fruit) می شناسند.اما در سراسر ایران به همان ” دارابی”  معروف است که برآمده از شهرستان داراب است.

بتابی، میوه‌ای از خانواده مرکبات با پوست زردرنگ و مزه ترش مایل به تلخی است.این میوه دارای ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های مختلف به ویژه ویتامین ث (۴۰ درصد نیاز روزانه بدن در ۱۰۰ گرم) است.

همچنین دارای اسید سیتریک، فیبری به نام پکتین، قند (۸٫۶۱ گرم در صد گرم) است، نوع سرخ و صورتی آن آنتی‌اکسیدان مفیدی به نام لیکوپن در خود دارند.کاهش کلسترول، کمک به متابولیسم بدن برای سوزاندن چربی‌های اضافی، جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و اثر بازدارنده در سرطان پروستات و روده بزرگ با توجه به خصوصیات آنتی‌اکسیدانی قوی و همین‌طور وجود فلاونوئیدی به نام نارژینین، از دیگر خواص این میوه است.
دارابی در درمان کم اشتهایی، اختلالات مفصلی و عفونت‌های ریوی، تشنج، بندآمدن ادرار، سوءهاضمه، سرماخوردگی و زخم‌های عفونی، کمبود قند و مواد حیاتی، خارش، بواسیر و خونریزی آن موثر است.عصاره هسته گرپ فروت خواص دارویی قوی دارد.

بتابی میوه ای سرد است.اما آنچه که در مورد این میوه اصل و نسب دار دارابی می توان اظهار داشت این است که علیرغم اینکه نام این میوه بطور شفاف و واضح از داراب گرفته شده اما به خوبی معرفی نشده است و جای دارد تا عزیزان دست اندرکار نسبت به معرفی این محصول ریشه دار اقدام نمایند.

بتابی چه میوه ای است
مروک چیست ؟
بتابی چه میوه ای است

By شرکت ناسار - تجارت با عراق

دکتر حبیب کشاورز عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان - گروه زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *